Księgowość małej firmy? Możesz to zrobić samodzielnie

Obecnie powstaje coraz więcej małych firm lub przedsiębiorstw, których księgowość nie jest zbyt rozbudowana. W takiej sytuacji nie ma konieczności zatrudniania księgowej, ponieważ przy niewielkiej wiedzy, księgowość możemy wykonywać samodzielnie. Zatem jak poradzić sobie z obsługą księgową swojej firmy?

Mała firma = mała księgowość

Małe firmy czy przedsiębiorstwa, nie potrzebują rozbudowanej księgowości. Ta zwana potocznie małą księgowością lub uproszczoną jest w zupełności wystarczająca. Obejmuje ona przede wszystkim dwa obszary działania. Pierwszy z nich dotyczy księgi przychodów i rozchodów, natomiast drugi – ewidencji przychodów. Działania te podejmuje się w celu przeprowadzenia prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym.
W niektórych firmach, wymagana jest dodatkowa ewidencja. Obejmuje ona m.in. wyposażenie biura, środki trwałe, czy przebieg pojazdu.

Podatek VAT oraz ZUS

Księgowość uproszczona wymaga od małych firm prowadzenia tzw. rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Stanowi to podstawę do rozliczenia się z urzędem skarbowym, na podstawie deklaracji rozliczeniowej VAT-7 lub VAT-7K. Wszystko zależy od tego, czy firma prowadzi rozliczenie miesięczne czy kwartalne.

Małe firmy lub przedsiębiorstwa zobowiązane są do opłacania składek ZUS. Tutaj liczy się przede wszystkim terminować opłat. Składki ZUS powinny być opłacane do 10 dnia miesiąca lub do 15 dnia za poprzedni miesiąc. Pierwszy termin, dotyczy głównie przedsiębiorstw niezatrudniających pracowników. Z kolei drugi, odnosi się do firm zatrudniających pracowników.

Potrzebujesz jeszcze szerszej wiedzy z zakresu finansów? Sprawdź artykuły na https://www.gorlice.info.pl/.

Z małą księgowością można radzić sobie samodzielnie

Księgowość w małej firmie, jest sprawą dosyć prostą. Dlatego, często dochodzi do sytuacji, w której to sami właściciele firmy prowadzą księgowość. Jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, ponieważ nie musimy zatrudniać dodatkowej osoby, która to zajmowałaby się księgowością naszej firmy.
W dzisiejszych czasach prowadzenie księgowości jest jeszcze bardziej ułatwione. Jest to zasługa specjalnych programów dostępnych online, które umożliwiają m.in.:

  • wystawianie faktur sprzedaży,
  • sporządzanie deklaracji,
  • obliczenie zobowiązań podatkowych.

Tak więc jedyne co potrzebujemy do tego by prowadzić księgowość małej firmy, to komputer i dostęp do Internetu. To takie proste!

Programy wspomagające księgowość małych firm

Obecnie, na rynku dostępne jest wiele programów online, obsługujących księgowość małych firm. Najpopularniejsze z nich to Wfirma, Systim czy Taxomatic. Wszystkie te programy dostępne w sieci umożliwiają samodzielne i komfortowe prowadzenie księgowości.

AXIO Księgowość – Biuro rachunkowe Wieliczka – kompleksowa obsługa i doradztwo dla firm