Organizacja szkolenia – 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Niezależnie od tego czy decydujemy się na szkolenia sprzedażowe, szkolenia biznesowe czy inne, to aby przyniosły one właściwe efekty, muszą być dokładnie i skrupulatnie zorganizowane. Tak więc, na co powinno zwrócić się uwagę podczas organizacji szkolenia?

Po pierwsze – sala szkoleniowa

Sala szkoleniowa to najważniejsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę organizując szkolenie. Podczas wyboru sali, skupmy się na jej metrażu, wyposażeniu a także na dodatkowych udogodnieniach.

Sala na szkolenie powinna być dopasowana do ilości uczestników szkolenia. Jeśli jesteśmy w posiadaniu zbyt małej sali, to w takiej sytuacji dobrym pomysłem, będzie po prostu ją wynająć w hotelu lub w innym miejscu. Istotna również jest jej lokalizacja, która powinna być dogodna dla osób biorących udział w szkoleniu. Ponadto, dobrze aby była wyposażona w nowoczesny sprzęt, jak np. laptop, rzutnik, sprzęt audio czy tablicę interaktywną. Wynajmując salę np. w hotelu, zalecane jest zapytać o dodatkowe udogodnienia, jakim może być catering dla wszystkich uczestników.

Szukasz miejsca na organizację szkolenia? Sprawdź ofertę  konferencyjną Hotelu Best Western Kraków Old Town – Hotel w Centrum Krakowa!

Po drugie – program szkolenia i wybór trenera

Każde szkolenie powinno być dokładnie zaplanowane, a jego harmonogram wcześniej przygotowany i przedstawiony. To wszystko powinna wykonać osoba, która poprowadzi szkolenie. To głównie od niej zależy powodzenie szkolenia. Trener powinien być ekspertem w temacie, w którym prowadzone będzie szkolenie. Ponadto, powinien dokładnie określić cele i plan kursu, a także przestrzegać wcześniej ustalonego harmonogramu.

Po trzecie – wybór terminu

Wybór terminu, to kolejna ważna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę. Tym bardziej jeśli szkolenie jest organizowane dla dużej grupy osób, która będąc w całości na szkoleniu może doprowadzić do dezorganizacji firmy. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem będzie podzielić się na mniejsze grupy i dopiero wtedy określić termin.

Jeśli organizujemy szkolenie dla małej grupy pracowników, to wybór terminu, nie powinien stanowić większego problemu.

Po czwarte – wielkość grup

Wielkość grup zależy tak naprawdę od celu i charakteru danego szkolenia. Jednak, uczestnicy będą lepiej przyswajać wiedzę w mniejszych grupach. Wówczas, osoba prowadząca szkolenie może pozwolić sobie na indywidualny charakter spotkania, co jest zdecydowanie bardziej skuteczne, niż w przypadku prowadzeniz nauki w licznych grupach. Uczestnicy kursu, w grupach liczących niewielką liczbę osobą, mogą czuć się bardziej swobodnie i komfortowo.

Zastanawiasz się nad tematyką szkolenia dla pracowników? Poczytaj o Ochronie danych osobowych w Internecie, czyli RODO w praktyce, a być może właśnie tą wiedzę uznasz za szczególnie ważną dla swoich podwładnych.