Jak ubrać się na imprezę w stylu lat 60?

Czeka Cię impreza tematyczna lub po prostu chciałabyś ubrać się w strój inspirowany stylem lat 60.? Okres ten, był czasem kultu młodości i pierwszych subkultur. Nastolatkowie zaczęli ubierać i zachowywać się inaczej niż ich rodzice. Na ulice wkroczyły mini spódniczki i krótkie sukienki, a wszystko to w biało-czarne wzory geometryczne. Styl ten nie stracił swoich zwolenniczek aż do dziś. Poniżej podpowiadamy jakie triki sprawią, że nasza odzież wpasuje się w trendy tej niezwykłej dekady.

Klasyczna szachownica / black & white

W latach 60., oprócz najbardziej znanego Pop Artu, rozwijała się również sztuka Op Art. Było to nic innego, jak zestawianie ze sobą biało-czarnych figur, które miały wywoływać złudzenie optyczne. Ówcześni projektanci zaczęli wykorzystywać w swoich szkicach ten zabieg. Najpopularniejsza stała się czarno-biała szachownica, która zaczęła pojawiać się na dosłownie każdej części garderoby, jednak najczęściej na sukienkach i szortach z wysokim stanem. Jeśli nie jesteśmy fankami ubrań we wzory, śmiało motyw ten możemy wykorzystać na torebce czy butach, dodając do gładkich, czarnych ubrań.

Szukasz sukienki na wesele? Zobacz modne sukienki ciążowe na torelle.pl!

Geometryczne wzory

Inną, charakterystyczną cechą ubrań lat 60., było geometryczne wzornictwo. Materiał spódniczki czy sukienki mogą zdobić trapezy, romby, prostokąty, kwadraty, grube pasy czy po prostu krata. Ważne, aby były w kontrastowych kolorach. Mogą to być soczyste, nasycone barwy lub nieśmiertelna czerń i biel. Dodatki powinny być minimalistyczne, aczkolwiek lakierowane i równie kolorowe co nasze ubranie.

Sukienka w trapez

Geometria popularna była nie tylko we wzorach, ale również i fasonach ubrań. Z trendami tamtego okresu, najbardziej kojarzy nam się sukienka w linii A, która nazywana jest po prostu sukienką w stylu lat 60. Kształt trapezu dopełniały przeróżne wzory i kolory, a długość najczęściej sięgała połowy uda. Krój ten przejęły również płaszczyki, które oprócz wielkich , często kolorowych guzików, były raczej stonowane i eleganckie. Świetnie do takiego ubioru pasują proste, czarne buty na płaskim obcasie lub słupku.

Eleganckie dodatki

Dobierając dodatki do prostego i stonowanego stroju, postawmy na wzorzyste apaszki, duże okulary przeciwsłoneczne, małe lakierowane torebki ze sztywną rączką czy perły. Popularne były także różnego rodzaju opaski na włosy, które możemy wykorzystać w naszej stylizacji. Fryzura powinna być jednak wygładzona, najlepiej spięta tuż nad karkiem. W makijażu królowały podkreślone czarną kredką oczy, długie i gęste rzęsy, również sztuczne, natomiast usta delikatnie muśnięte błyszczykiem lub pozostawione neutralnym kolorze.

Styl hipisowski

Jako alternatywę dla eleganckiego ubioru, możemy wykorzystać styl hipisów z lat 60. Miał on bowiem niemały wpływ na kulturę i sztukę tamtego okresu. Najbardziej kojarzonym trendem dzieci kwiatów, były właśnie wzory i motywy kwiatowe oraz znak pacyfki. Bardzo kolorowe ubrania były raczej luźne, wygodne i zwiewne. Szerokie dżinsy noszone z krótkimi, dzierganymi topami w mocnych barwach i dużą ilością dodatków w postaci koralikowych naszyjników, bransoletek, opasek i rzemyków. Do naszej stylizacji możemy założyć także zamszową, brązową kurtkę lub postawić na małą skórzaną torebkę z frędzlami.