Jak odświeżyć wnętrze samochodu?

Trudno o kierowcę, który lekceważyłby wygląd zewnętrzny swojego auta. Lśniąca karoseria zawsze dobrze świadczy o właścicielu, więc w tej kwestii nie ma osób zapominalskich. Nieco inaczej jest z wnętrzem auta – wyczyszczenie go, często kojarzy się kierowcom z czynnością bardzo czasochłonną i trudną – wielu z nich ma zwyczaj przekładania tego obowiązku w nieskończoność.

Wyczyszczenie auta wcale nie musi być jednak aż tak skomplikowane. Oto kilka porad:

Odkurzanie

Zanim zabierzemy się za nieco bardziej skomplikowane czynności, samochód należy bardzo dokładnie odkurzyć, a dywaniki wytrzepać. Warto zaopatrzyć się w poręczny odkurzacz samochodowy: z reguły jest on mały, tani i bezprzewodowy, więc umożliwia dostanie się do każdego zakamarka.

Prowadzisz warsztat lakierniczy? Zobacz najwyższej jakości lakiery samochodowe w sklepie internetowym zomen.pl!

Czyszczenie tapicerki

Wyboru środka czyszczącego dokonujemy sugerując się materiałem, z jakiego wykonana została tapicerka. Każdy typ tapicerki ma z reguły swój dedykowany preparat, który czyni czyszczenie w zasadzie bezproblemowym.

Najtrudniej jest chyba ze skórą. Potrzebny jest dobry środek do pielęgnacji skóry samochodowej (należy tu uważać choćby na takie niuanse jak neutralne odczyn kwasowy preparatu), ale w tym przypadku bardzo istotna jest również regularna, dokładna pielęgnacja w celu zapobiegnięcia starzenia się skóry. Najpierw należy umyć wszelkie zabrudzenia (brud w wytłoczeniach najlepiej będzie potraktować specjalną szczotką), a potem nałożyć środek, który zabezpieczy skórę przed wytarciem i innymi śladami codziennego użytkowania. Jeśli wytarcie już się dokonało, warto użyć farb tonujących, które skutecznie rozwiążą tego typu problem.

Czyszczenie tworzyw sztucznych

W przypadku wszelkiego rodzaju plastików również konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny preparat, który pozwoli nam uniknąć zarysowania tak delikatnej powierzchni, a także nie pozostawi niemiłych dla oka smug. Plastikowe powierzchnie gładkie najlepiej jest czyścić przy użyciu miękkiej ściereczki, bo w ten sposób nie pozostawimy śladów. Te bardziej chropowate najlepiej będzie potraktować aplikatorem gąbkowym.

Jak widać, dokładne wyczyszczenie wnętrza nie jest procesem zbyt skomplikowanym. Czy czasochłonnym? Możliwe, ale przecież godzina czy dwie w miesiącu to nie jest wcale tak dużo. Najważniejsza jest wiedza – należy zakupić preparaty pasujące do danego materiału, warto też postarać się o akcesoria ułatwiające czyszczenie, takie jak wspomniany odkurzacz samochodowy. Ładne wnętrze auta przekłada się na większy komfort jazdy, więc zdecydowanie warto!