Jak udekorować stół – podpowiadamy

Pięknie udekorowany stół to podstawa, czyli praktyczność i dekoracja w jednym

Niezależnie od tego czy chodzi o nowoczesne stoły ze szklanymi elementami, industrialny stolik metalowy czy też stoły drewniane okrągłe na jednej nodze, bardzo istotny jest sposób udekorowania mebla. Zazwyczaj decydujemy się na dekorację stołu podczas świąt lub rodzinnych imprez, jednak wato zadbać o jego ładny wygląd także na co dzień. Mebel ten może być bowiem praktyczną dekoracją, co wpłynie pozytywnie na wystrój wnętrza i nada mu charakteru. Jak zatem, udekorować stół w jadalni?

O czym należy pamiętać, dekorując stół?

Stół w jadalni zwykle stanowi najważniejszy element wyposażenia i przykuwa uwagę, dlatego też warto zadbać o jego prezencję. Z jednej strony pełni funkcje praktyczne, a z drugiej dekoracyjne. Nigdy też nie wiadomo, kiedy pojawią się niezapowiedziani goście, a niechlujnie wyglądający stół z pewnością nie będzie czymś, czym gospodyni domu chciałaby się pochwalić. Oczywiście zazwyczaj dekoracja stołu powinna być dopasowana do charakteru wydarzenia. Na szczęście obecnie można liczyć na szerokie możliwości wyboru, jeśli chodzi o zastawę stołową, sztućce, tekstylia i różnego typu dodatki.

Niezwykle dużą rolę odgrywają na stole obrus i serwetki. Podobnie zresztą jak sztućce i zastawa stołowa, bez których przecież niemożliwe byłoby zjedzenie posiłku. Ważne jest jednak to, aby zadbać o ich właściwe ułożenie i dopasowanie. W przypadku jednobarwnej zastawy stołowej można pozwolić sobie na bardziej wzorzyste i kolorowe serwetki.

Pięknie przyozdobiony stół to podstawa

Z całą pewnością warto zadbać o to, aby na stole pojawiły się kwiaty – najlepiej żywe. Mogą znaleźć się one nie tylko w wazonach, ale i w cynowych wiaderkach, plastikowych konewkach czy dekoracyjnych słoikach. Przy wyborze kwiatów na stół w jadalni zaleca się jednak zrezygnować z tych intensywnie pachnących. Inną opcją jest położenie na stole kwiatów doniczkowych np. kaktusów. Unikalne kompozycje ze sztucznych kwiatów również się sprawdzą. Idealnie w roli dekoracji stołu spisują się także świece, które wprowadzają do wnętrza magiczny nastrój. Można je ustawić na stole w małych świecznikach na tealighty. W przypadku eleganckiej kolacji warto zdecydować się na świeczniki. Warto również pomyśleć nad przyozdobieniem stołu paterami na owoce. Jesienią można włożyć do nich kolorowe liście, dynie i kasztany, a w okresie świąt Bożego Narodzenia umieścić w nich bombki, szyszki, pierniki czy suszone pomarańcze.