Dlaczego domy w Grecji są białe?

Chyba każdy z nas kojarzy typowy grecki obrazek: białe, niskie domy na tle intensywnie niebieskiej wody i błękitnego nieba. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego domy w Grecji są białe? Czy chodzi o funkcjonalny charakter, walory estetyczne, a może biel budynków wynika z historii?

W których regionach znajduje się najwięcej białych domów?

Nie we wszystkich regionach Grecji biała zabudowa występuje w takim samym natężeniu. Istnieją regiony, w których otynkowane domy zdecydowanie dominują nad innymi budynkami, tworząc niezwykły i bardzo malowniczy krajobraz. Są to przede wszystkim Cyklady – skalisty archipelag składający się z 10 wysp, których znakiem rozpoznawczym są otynkowane na biało domy. Najbardziej popularną wśród turystów wyspą tego archipelagu jest Santorini. Białe domki z niebieskimi kopułami na Santorini są jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Grecji.

Dlaczego białe?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których domy w Grecji są białe. Czy wszystkie są równie ważne, czy może jeden powód jest ważniejszy od innych? Warto spytać o to rodowitego Greka podczas podróży do Grecji. Malowanie domów na biało ma swoje źródło w ekonomii, medycynie oraz historii tego pięknego kraju.

W 1938 roku władca Grecji Metaxes wprowadził nakaz wapnowania budynków jako sposób na rozprzestrzeniającą się chorobę – cholerę. Barwy bardzo spodobały się Grekom, na co wpływ miał również fakt, że biel i błękit kojarzyły się z barwami znajdującymi się na fladze tego kraju. W 1972 roku kolejny władca, Papadopoulos, wydał dekret dotyczący utrzymania budynków w biało – niebieskich barwach. Rozwój turystyki, zachwyt turystów, fotografów i artystów białymi domkami na tle błękitnego nieba i morza, sprawił, że późniejsze greckie władze zdecydowały, iż w celu zapewnienia dochodu z turystyki podtrzymają nakaz malowania domów na biało.

Nie tylko historia

Są również inne powody stosowania białej farby. Według niektórych, biała farba jest najtańsza, dzięki czemu Grecy często mogą pozwolić sobie na odświeżanie koloru. Ostatnim, być może najważniejszym powodem jest fakt, iż biel odbija światło. W upalnym, śródziemnomorskim klimacie ma to niebagatelne znaczenie. Obecnie mieszkania wyposażone są w większości w klimatyzację, jednak kilkadziesiąt lat temu Grecy z palącym słońcem wdzierającym się do pomieszczeń i nagrzewającym mury musieli radzić sobie naturalnymi sposobami. Takim właśnie sposobem było malowanie domów na biało. Co ciekawe, Grecy są silnie przywiązani do tej tradycji i również nowe domy malowane są najczęściej na biało.