Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne? Poznaj ich zalety!

Decydując się na rolety, wiele z nas zadaje sobie pytanie, czy bardziej praktyczna okaże się roleta wewnętrzna, czy może ta stosowana na zewnątrz budynku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od naszych potrzeb. Jednak, przed zakupem warto poznać  ich zasadnicze różnice i typy, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.  

Rolety wewnętrzne – czy warto je stosować?

Rolety okienne wewnętrzne to idealna alternatywa dla tradycyjnych firan lub zasłon. Wpływa to bezpośrednio na optyczne powiększenie danego pomieszczenia, ponieważ rolety zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż materiał wiszący w oknie. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo prosta obsługa, a i sam montaż nie sprawia większych problemów. Jeśli w naszym salonie wisi roleta dzień noc, daje ona wiele korzyści, które zapewniają razem rolety zaciemniające i zasłony. Dzieje się tak, gdyż dzięki swojej specyfice działania chroni wnętrze domu przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz w nocy oraz kontroluje ilość wpadających do pomieszczenia promieni słońca w dzień. Obecnie, można zaobserwować, że roleta wewnętrzna pełni funkcję również ozdobną i dekoracyjną. Jest to możliwe, dzięki szerokiej gamie kolorów oraz wzorów materiału. Czyszczenie rolet wewnętrznych także nie sprawia większego kłopotu. Do tej czynności wystarczy jedynie sucha szmatka.

Rolety zewnętrzne sposobem na ochronę mieszkania

Rolety zewnętrze jak sama nazwa wskazuje stosowane są na zewnątrz budynku. Pełnią świetne zabezpieczenie prze deszczem, słońcem, wiatrem czy nawet śniegiem. Ich stosowanie zapewnia również doskonałą izolację termiczną, dzięki czemu w upalne dni dane pomieszczenie nie nagrzewa się, a zimową porą – chroni je przed minusową temperaturą. Rolety zewnętrzne stawiają barierę dla różnego rodzaju hałasów, co wpływa na to, że w danym pomieszczeniu jest cicho i spokojnie. Ponadto, wpływają bezpośrednio na poprawę jakości bezpieczeństwa wszystkich domowników. Dzieje się tak, dzięki niezawodnej konstrukcji rolet zewnętrznych, która opóźnia np. czas włamania. Konstrukcja ta możemy być dodatkowo wzmocniona i porządnie przymocowana do ściany. Wówczas taka roleta będzie spełniać normę produktu antywłamaniowego.

Planujesz remont? Sprawdź przydatne wskazówki na https://www.gorlice.info.pl/.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Obecnie, na rynku możemy spotkać się z różnymi typami rolet zewnętrznych, z których każda z nich charakteryzuje się określonymi cechami:

  • Rolety naokienne – tego rodzaju produkt umieszczany jest od tyłu lub od dołu w kasecie PVC. Kaseta ta jest nakładana na okno, które kolejno montowane jest we wnęce okiennej. Należy pamiętać, by decyzję o założeniu rolet naokiennych podjąć na etapie projektu.
  • Rolety natynkowe – ich obudowa wykonana jest z aluminium oraz wyposażona jest w pokrywę rewizyjną, która znajduje swoje miejsce od przodu kasety rolety. Kaseta może być zamontowana na murze lub w samej wnęce okna. Zaletą rolet natynkowych, jest to, że ich montaż może zostać wykonany praktycznie w każdym momencie.
  • Rolety podtynkowe – rolety tego typu również wykonane są z aluminium, ale dodatkowa pokrywa umieszczona jest już na dole skrzynki rolety. Kaseta w tym przypadku jest montowana przed oknem w odpowiednio dostosowanej wnęce w nadprożu.
  • Rolety RKS – ich obudowa wykonana jest z ceramiki i dodatkowo wzmocniona specjalnym drutem zbrojeniowym. Pokrywa rewizyjna umieszczona jest na samym dole kasety, która montowana jest w nadprożu okna.

Rolety zewnętrzne jak i wewnętrzne pełnią swoje własne, odmienne funkcje. To od nas zależy czego tak naprawdę potrzebujemy i właśnie rodzaj tej potrzeby wskaże nam, na którą opcję się zdecydować.

Szukasz innego sposobu na izolację termiczną? Sprawdź Kurtyna powietrzna zamiast wiatrołapu – co sprawdzi się lepiej? i zabezpiecz swój dom przed utratą ciepła jeszcze efektywniej!