Jak koktajl białkowy wpływa na dietę i odchudzanie?

Koktajl białkowy, to niezbędne i cenne źródło białka. Dlatego, jest tak chętnie wybierany przez osoby podejmujące się dużego wysiłku fizycznego. Jego spożycie znacznie przyspiesza regenerację i wzrost tkanki mięśniowej oraz może być alternatywą dla tradycyjnego posiłku.

Koktajl białkowy zarówno po jak i przed treningiem

Podczas dużego wysiłku fizycznego następuje szybki rozkład białek ustrojowych. Dlatego, tak ważne jest, by po skończonym treningu uzupełnić utracone białko, tak aby organizm mógł w pełni się zregenerować i odbudować tkankę mięśniową. Zaleca się, by dla lepszych efektów naszego treningu zaraz po nim wypić koktajl białkowy. Należy mieć na uwadze to, że najlepiej będzie się on wchłaniał w ciągu pierwszych 30 minut.

Koktajl proteinowy może być stosowany również przed treningiem, jako cenne źródło energii. Dodatkowo, przed treningiem zabezpieczy tkankę mięśniową przed jej spalaniem. Koktajl białkowy może być także alternatywą dla posiłku przed samym wysiłkiem fizycznym.

Białko serwatkowe w proszku jako dodatek do koktajlu

Białko serwatkowe posiada w swoim składzie wszystkie potrzebne aminokwasy niezbędne do właściwej regeneracji i odbudowy tkanki mięśniowej po dużym wysiłku fizycznym. Jest ono źródłem pełnowartościowego białka, przez co mogą je stosować osoby uprawiające praktycznie każdą dyscyplinę sportową. Jest niezwykle szybko trawione, tak więc samo wchłanianie białka nie trwa zbyt długo. Należy mieć na uwadze to, by białko serwatkowe przechowywać w nieprzeźroczystym opakowaniu i w niezbyt wysokiej temperaturze. Mogłoby to przyczynić się do skrócenia czasu przydatności do jego spożycia.

Koktajl proteinowy – gotowy czy przygotowany własnoręcznie?

Przygotowanie koktajlu białkowego nie wymaga od nas specjalnych umiejętności, ani poświęcenia dużej ilości czasu. Możemy to zrobić, przy wykorzystaniu składników mlecznych dostępnych w każdym sklepie spożywczym oraz blendera lub miksera. Dobrze, aby koktajl białkowy zawierał w sobie dodatki warzywne lub same owoce. Można również dodać różnego rodzaju przyprawy, jak np. cynamon lub imbir. Pozytywny wpływ będzie miało także uzupełnienie koktajlu o produkty węglowodanowe, takie jak płatki owsiane, musli czy miód. Węglowodany wytwarzają dużą ilość glikogenu, dzięki czemu możliwy jest długotrwały wysiłek fizyczny. Należy mieć na uwadze to, że koktajl białkowy nie musi być przez nas przygotowany, lecz po prostu kupiony. Nie różni się on praktycznie niczym, od tego przyrządzonego w domu. Zazwyczaj spotka się je o smaku czekoladowym, truskawkowym, czy waniliowym. Koktajl proteinowy może być również naturalny, czyli pozbawiony substancji smakowych.