Garnitur męski – czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze?

Garnitur męski, to rodzaj odzieży, który powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Niezwykle ważne jest, by był on dopasowany do naszej osoby pod każdym względem. Dlatego, przygotowaliśmy dla Ciebie klika cennych wskazówek, które sprawią, że wybór garnituru nie będzie niczym trudnym.

Po pierwsze materiał

Wybierając garnitur męski musimy się przede wszystkim zastanowić nad materiałem, z którego został wykonany. Wyróżniamy dwa rodzaje tkanin: naturalne oraz syntetyczne.

Obecnie najbardziej cenione są garnitury wykonane z wełny, czyli z materiału naturalnego. Dzięki swoim właściwościom jest niezwykle ceniona przez zwolenników tego typu garnituru. Oprócz tego, że świetnie wygląda, to również pozwala skórze oddychać i nie jest podatna na wszelkie zagniecenia. Większość garniturów jest wykonana z wełny czesankowej, której zaletą jest przede wszystkim niska cena. Niestety, po pewnym czasie ten rodzaj tkaniny zaczyna się mechacić i odkształcać. Jeśli jednak, finanse nie stanowią dla nas żadnej bariery, to zdecydujmy się na garnitur wełniany zawierający domieszkę jedwabiu. Taki garnitur męski z pewnością będzie wytrzymały i miły w dotyku.

Do materiałów naturalnych możemy zaliczyć także bawełnę. Jest ona niezwykle wytrzymała, a jej tendencja do zagnieceń jest znikoma. Małym minusem jest fakt, że ten rodzaj materiału wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać, aby garnitur bawełniany prasować lekko zwilżony oraz na lewej stronie. Wtedy będziemy pewni, że nie ulegnie on zniszczeniu. Natomiast, jeśli kupujemy garnitur z myślą, że będziemy go ubierać tylko latem, to w takim przypadku idealnie sprawdzi się len. Niestety, ma jedną główną wadę – jest podatny na zagniecenia, dlatego stosuje się go przeważnie w garniturach sportowych.

Poliester czy mikrofibra, to materiały z grupy syntetycznych. Garnitury wykonane z tego typy tkaniny, także chętnie są wybierane przez mężczyzn. Cechą charakterystyczną materiałów syntetycznych jest fakt, że nie ulegają zagnieceniom tak jak jest to w przypadku materiałów naturalnych. Jednak i ten materiał musi mieć swoją wadę – nie pozwala skórze oddychać. Dlatego, zaleca się, aby taki garnitur nie ubierać w upalne dni.

Po drugie krój

Każdy garnitur powinien być idealnie dobrany pod względem kroju. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni tego, że wyglądamy w nim bardzo dobrze, to lepiej zdecydować się na garnitur na miarę, który będzie idealnie dopasowany do naszej sylwetki i naszych predyspozycji.

Zacznijmy od marynarki

Wszystkie marynarki jakie spotkamy w sklepie, w którym znajduje się tego typu odzież są wykonane według określonego stylu. Marynarki dopasowane do talii, to styl typowo europejski. Z kolei marynarka szeroka, swobodna i mniej obszerna to przykład stylu amerykańskiego. Zadaniem tej pierwszej jest przede wszystkim podkreślić kształt sylwetki. Natomiast, marynarka o stylu amerykańskim powinna ukryć wszystkie niedoskonałości naszej figury.

Mierząc marynarkę zwróć uwagę na rozcięcie z tyłu, które może być po obu stronach marynarki (tzw. klapa) lub jedno na samym środku. Ten pierwszy rodzaj rozcięcia jest w stanie dopasować się do każdego rodzaju sylwetki. Jeśli jednak decydujemy się na marynarkę klasyczną, to w takim przypadku rozcięcie nie odgrywa większego znaczenia.

A co ze spodniami?

Wybierając spodnie pierwsze na co musimy zwrócić uwagę to stan. Może być on podwyższony lub niski. Ten pierwszy ma za zadnie wydłużyć optycznie nogi oraz sylwetkę, dlatego świetnie sprawdzi się u osób o niskim wzroście. Z kolei niski stan jest przeznaczony głównie dla osób szczupłych i wysokich. Ponadto, niezwykle ważną sprawą przy wyborze spodni są rozmiary ich nogawek. Ogólna zasada brzmi, że nogawka musi zakrywać ok. 2/3 powierzchni buta. Obecnie stało się modne u osób szczupłych i wysokich ubieranie spodni z wąskimi i skróconymi nogawkami.

Po trzecie kolor

Wydawałoby się, że kolor nie odgrywa większego znaczenia – nic bardziej mylnego. Kolor garnituru mówi o Twojej klasie i elegancji. Dlatego, bardzo ważne jest dostosowanie go do swoich predyspozycji. Jeśli, Twoje włosy są w kolorze ciemnym, to najlepiej będzie do Ciebie pasować garnitur w kolorze czarnym, ciemnoszarym lub granatowym. Natomiast, jeśli masz jasną karnację, to postaw na kolory łagodne takie jak: beżowy czy jasnoszary.